Kryptoměny: jak s nimi začít a na co si dát pozor?

Není to tak dlouho, co kryptoměny ještě nikdo pořádně neznal. Zatímco dnes jsou běžnou součástí kybernetického života, ale i investování a celkově financí.

Jako první nejvíce prorazil Bitcoin, se kterým začali velmi rychle obchodovat jednotlivci a investiční fondy – včetně těch prestižních. Právě i díky tomu stoupla důvěra v tuto virtuální digitální měnu. Pozornost si hlavně ze začátku kryptoměny získaly díky svému raketovému zhodnocení.

Nákup a prodej Bitcoinu. Jednoduše, rychle, bezpečně s Bitstock

Velmi rychle se ale začaly zhodnocovat i další digitální měny, jako například Ripple. Možná ale není všechno zlato, co se třpytí. Někteří odborníci na kryptoměny a finance zastávají totiž názor, že virtuální měny jsou nadhodnocené a ve skutečnosti nemají tak vysokou cenu.

Půjčte si na cokoliv od ZONKY

Jestli je to pravda, to ukáže až čas. Mezitím se můžete pokusit zbohatnout těžbou či obchodováním s kryptoměnami na burze. Výzva je to ale dnes velká a složitá.

Přemýšleli jste o vánoční půjčce? Mnoho rodin potřebuje na Vánoce peníze a vánoční půjčka může být za určitých okolností dobrým řešením, pokud víte, že budete moci splácet. Některé jsou přes Vánoce totiž výhodnější.

Co je to kryptoměna?

Ve své podstatě se jedná o revoluci v oblasti měn. Kryptoměny představují nové digitální měny, které se řídí asymetrickou kryptografii, tedy pokročilým šifrováním. Velkou změnou oproti klasickým penězům je takzvaný peer-to-peer přístup, kdy spolu komunikují přímo dva koncový klienti. Transakce tedy nemají centrální server ani autoritu. Nejznámější kryptoměna Bitcoin je také stále opředena tajemstvím – není jasné, kdo za ní stojí.

Historie říká, že za Bitcoinem stojí Satoshi Nakamoto, není však jasné, zda se jedná o vývojáře či skupinu vývojářů. Výhodou kryptoměny, která se ukázala v průběhu propadu eura či dolaru, je jejich imunita vůči těmto propadům běžné měny. V době, kdy Euro zažívalo velký propad, se Bitcoin stal oblíbenou alternativou. Nejlepší dobu zažil v roce 2013, naopak dnes se stále propadá. Možná i proto banky chystají vlastní kryptoměnu podloženou zlatem.

Statistika říká, že lidí v exekuci spíše ubývá. Každoročně se ale počátkem roku křivka exekucí prudce zvyšuje. Mnoho exekucí je však neoprávněných. Podívejte se, jak máte šanci zastavit exekuci.

Věděli jste, že všechny informace o transakcích jsou veřejně dostupné a drží se v takzvaném Blockchainu? Blockchain je v podstatě řetězec sdílené databáze, která se postupně generuje a následující díl vždy obsahuje úplné informace dílu předešlého.

Taková sdílená veřejná databáze zabraňuje podvodům, nelze ji nijak a nikdy modifikovat – pouze za předpokladu, že vlastníte nadpoloviční výkon sítě, což je v podstatě nereálné.

Hlavní výhody kryptoměny

Kryptoměny dnes přináší řadu výhod, o kterých se normální měně může nechat jen zdát. Tou největší výhodou, o které jsme již mluvili, je absence centrální autority.

Nikdo nedává žádná nařízení ani omezení. Proč si ale jednotlivci i investiční fondy kryptoměny tolik oblíbili? Poodhalíme vám hlavní výhody, možná vás motivují také k obchodování s kryptoměnami.

  • Decentralizace autority – nikdo se o kryptoměnu nestará, žádná autorita v podobě banky a podobně. Kryptoměny nemůže ani kontroloval vláda nebo jiná instituce.
  • Neexistuje žádný mezičlánek – kryptoměny jsou peer-to-peer systém, uživatelé tak spolu komunikují napřímo.
  • Téměř neprolomitelná měna – extrémně silné šifrování dnes zaručuje téměř neprolomitelné zabezpečení kryptoměn.
  • Anonymní – transakce není spojena s téměř žádnými osobními údaji.
  • Transparentní – veřejná databáze transakcí „blockchain“, která obsahuje všechny provedené transakce od počátku měny.
  • Téměř bez poplatků – kryptoměny většinou za provedené transakce nevyžadují poplatky, a pokud ano, jsou většinou pouze dobrovolné a urychlí transakci, tedy zápis do blockchainu.
  • Nevratné – transakce jsou nevratní, jakmile jednou proběhne, nelze ji stornovat ani nijak zrušit.

Nevýhody kryptoměn

Výhody jsou fantastické, ale co nevýhody, má kryptoměna nějaké nevýhody? Určitě ano, ale není jich moc – nebo o nich zatím nevíme. Hlavní nevýhodu je energetická náročnost.

Provozování transakcí kryptoměny si žádá obrovské energetické výdaje. Kryptoměny tedy nejsou zrovna ekologické řešení. Obrovská spotřeba energie na výkon je zejména u těžby, tedy zápisu transakcí do blockchainu.

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč vám neschválili půjčku? Vaše možnost splácet se posuzuje zejména pomocí takzvané bonity žadatele – podívejte se, co si pod ní představit.

  • Někteří kritici považují například Bitcoin za pyramidové schéma a podvod.
  • Obrovská energetická náročnost.
  • Složitost na pochopení a orientaci se v oblasti kryptoměn.
  • Menší šance na růst a dobrou investici, než tomu bylo dříve – pravděpodobně dnes už zázračně nezbohatnete.
  • Velké výkyvy hodnoty kryptoměn v poslední době.
  • Kvůli anonymitě transakcí je snadné kryptoměny využít ke kriminalitě a nelegální činnosti, a to zejména k jejich financování.

Jaké typy kryptoměn se nabízí?

Možná tomu nebudete věřit, ale dnes existuje více než 1380 jednotlivých kryptoměn. Většinou ale jde spíše o modifikaci stejného kódu, ovšem s minimem úprav, a pokud ano, tak spíše kosmetických než algoritmických.

Ovšem těch měn, které mají kapitalizaci nad 500 milionů dolarů moc není – průměrně do 25 kryptoměn. Mezi nejznámější patří Bitcoin, který byl první populární kryptoměnou v historii. Tady je přehled nejpopulárnějších digitálních měn.

Bitcoin

Bitcoin je internetová open source peer-to-peer platební síť fungující od roku 2009. Vyznačuje se úplnou decentralizací a je dnes nejpopulárnější. Každých 10 minut vznikne skoro 13 nových Bitcoinů.

Bitcoin Cash

Poměrně mladá kryptoměna, která vznikla v polovině roku 2017. Ovšem už v listopadu roku 2017 byla její celková tržní hodnota přes 20 miliard dolarů. Vznikla především kvůli nespokojenosti komunity s Bitcoinem. Podobně jako s jinými kryptoměnami, můžete i s Bitcoin Cash obchodovat na burze.

Dash

Jedna z kryptoměn, která již dosáhla svého maxima, v tomto případě to bylo 1 414 milionů dolarů. Průměrná cena jedné mince je 159 dolarů, přitom původně to bylo jen něco málo okolo 20 dolarů. Dash čelil i několik skandálům, přesto je velmi oblíbený.

Ethereum

Představitel pokročilejší generace kryptoměn neboli též označovanou Bitcoin 2.0, a to především díky svým pokročilým vlastnostem v oblasti zabezpečení a fungování samotné sítě. Síť byla spuštěna v roce 2015 jako veřejný beta test.

Ethereum umožňuje také psát své vlastní programy, které koncovým uživatelům dovolí například směnu peněz, majetku a podobně za jednoznačně definovaných podmínek – takto uzavřený obchod není možné nijak jednostranně zrušit a jeden druhého nemůže podvést.

Zajímáte se o to, jak získat půjčku co nejvýhodněji? S online srovnávačem půjček to není žádná velká věda, sám vám totiž nabídce tu nejvýhodnější půjčku přesně pro vás.

Jak funguje těžba kryptoměn?

Těžba kryptoměn je velmi obrazné pojmenování. Těžaři jsou v podstatě uživatelé, kteří propůjčují výkon svého počítače k zapisování objemu transakcí do takzvaných blockchainů, tedy veřejné databáze a tu generují.

Těžaři vydělávají na odměnách za tyto zapsané transakce, které ale nejsou nijak vysoké a liší se na základě algoritmů kryptoměny. Přitom je ale potřeba opravdu velmi vysoký výkon, aby měla „těžba“ kryptoměny nějaký efekt.

Vyplatí se začít s kryptoměnami?

Přestože dříve byly kryptoměny znakem rychlého zbohatnutí, nebo alespoň laikům ze široké veřejnosti se to tak mohlo zdát, dnes je situace velmi nepřehledná. Bez znalostí kryptoměn a investování, už je velmi těžké na kryptoměně vydělat.

TIP: Využijte rychlý a bezpečný nákup Bitcoin

Doporučujeme ale naučit se s ní a zjistit si o ní co nejvíce, protože v budoucnosti to bude naprosto běžné platidlo, jako například dnešní papírové bankovky či mince. Budoucnost patří kryptoměnám, především pak těch nové generace, které označujeme jako Bitcoin 2.0.

Nabídka výhodných půjček není jen mýtus. Podívejte se na 7 exkluzivních tipů, jak můžete získat výhodnou půjčku ještě dnes.

Co vás nejvíce o kryptoměnách zajímá?

Mohu s kryptoměnou normálně platit, nebo jsou pouze na investici?

Ano, s kryptoměnou samozřejmě můžete normálně platit za služby či zboží všude tam, kde to obchodníci umožňují. Dokonce v České republice je mnoho takových míst a obchodů, kde byste možná ani platbu kryptoměnou nečekali.

Vyplatí se do kryptoměn investovat?

Samozřejmě, ale potřebujete k tomu znalosti. Dnes existuje na více než 1 000 kryptoměn, těžko se laikovi orientuje, do jaké investovat. A zisky například v podobě neznámější kryptoměny Bitcoin dnes nejsou vůbec zaručeny, naopak jeho cena prudce klesá v poslední době.

Jak se dostanu k fyzické kryptoměně, nejsou to jen čísla?

Kryptoměny mají své vlastní bankomaty. Najdete jich v současné době téměř 2 000 po celém světě – především tedy ve vyspělých zemích.

Jak získám první mince kryptoměny?

Pokud zatoužíte získat své první kryptoměnové mince, máte několik možností, jak na to. Můžete je nakoupit, což je ale pomalé (pokud nemáte velký obnos peněz) a drahé.

K nákupu a prodeji neznámější kryptoměny doporučujeme využít BITSTOCK

Kromě toho je můžete vytěžit, ovšem většina mincí u známých kryptoměn už vytěžena byla, navíc těžba představuje vysoké náklady na hardware a energii. Potom zbývá už jen obchodovat, pokud máte i jinou komoditu jako protihodnotu.

Co od kryptoměn očekávat do budoucna?

Budoucnost kryptoměnám přeje. Jak se těmto digitálním měnám bude dařit, záleží především na ekonomice a technologickém vývoji. Trh s kryptoměnami je zatím mladý a můžeme očekávat velké věci. Například spuštění kryptoměnové burzy Bakkt. Prudce také roste zájem o vývojáře blockchainu.

Hotovostní půjčky se mohou tvářit jako velmi výhodné, a to zejména pro ty, kteří mají například odstavený účet. Ale pozor, některé mohou být i zrádné, jak to ale poznat? To vám řekneme v našem detailním článku.

Závěr: kryptoměny znamenají velký přínos, ale neunáhlete se

Digitální měny výrazně jednou provždy změnily bezhotovostní transakce. Mnoho lidí na nich v počátcích kryptoměn zbohatlo. Ať už šlo o chytrou investici nebo těžbu.

Dnes je však kurz kryptoměn spíše nestály, ale dá se předpokládat, že jejich hodnota i do budoucna poroste. Ovšem například Bitcoin aktuálně zažívá těžké časy. Pokud se rozhodnete investovat nebo začít těžit či obchodovat, doporučujeme znát alespoň základní pravidla.