Jak ušetřit na povinné ručení? S online kalkulačkou
 • Ušetřete až 65% na ročním pojistném
 • Vše vyřídíte z pohodlí domova
 • Nezávazný online srovnávač ZDARMA
 • Do 5 minut nabídky ze všech pojišťoven
 • Nabídky sestavují online finanční specialisté
 • Pomohli jsme již mnoha tisícům řidičům
CHCI UŠETŘIT NA POJISTNÉM

Aut bez PR
cca 130 000

Nehody aut bez pojistky
3 000

Nehody za rok 2019
102 220

Celkové škody
9 180 365 000 Kč

Proč povinné ručení

– Chrání vás před finanční devastací
– Chrání vás před přírodními živly
– Nutnost na cestě do zahraničí
– Ochrání vás před značnými problémy

Proč online srovnávač

– Možnost snížení ceny až o 65%
– Možnost vše sjednat z domova
– Do 5 minut nabídky ze všech pojišťoven
– Nikdo vás do ničeho netlačí

Co ovlivňuje cenu pojistného

– Druh vozidla
– Objem motoru
– Věk řidiče a místo bydliště
– Počet bonusů a bezeškodního průběhu

Co to je povinné ručení a jak vybrat to nejvýhodnější?

Bez povinného ručení se dnes neobejdete, proč teda nevyužít aspoň to nejvýhodnější na trhu? Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli jinak povinné ručení zabezpečuje pojistnou ochranu zdraví a majetku třetích osob, jeho povinnost upravuje zákon č. 168/1999 Sb – ten říká, že musí být uzavřeno pro každé vozidlo, které je provozováno na pozemní komunikaci, včetně těch na pozemní komunikaci odstavených.

Zajímá vás více o povinném ručení? Podívejte se, co všechno obnáší a jaké naopak přináší výhody pro vás.

Pokud je něco nařízeno zákonem, je jasné, že se z takové věci stává velmi dobrý byznys. Podobně je to také s povinným ručením, nabízet ho však nemůže každý, ale pouze pojišťovna, která je součástí České kanceláře pojistitelů. My vám však přinášíme detailní srovnání, díky kterému můžete ušetřit až několik tisíc ročně – a investovat je smysluplněji, třeba do dovolené s rodinou. Najděte si své nejlevnější povinné ručení a neplaťte zbytečně navíc.

Srovnání povinného ručení vám ukáže výhody za nejlepší cenu

Zákone nařízené povinné ručení kryje svou pojistkou jen předem specifikované škody. Mnoho lidí si ho dodnes plete s havarijním pojištěním, které je ale úplně něco jiného a pokrývá zejména škody na vlastním vozidle – a je dobrovolné.

Podívejte se tedy detailněji na rozdíl a zároveň na to, co standardně povinné ručení kryje, abyste si udělali detailní představu, za co vlastně ze zákona měsíčně platíte, pokud chcete jezdit po pozemních komunikacích – tedy prakticky po téměř kterékoli cestě.

 • škody, které způsobíte třetím osobám na zdraví, stejně jako pokrývá také usmrcení osob, tedy cestujících
 • škody vzniklé poškozením či zničením na cizím vozidle
 • škody na svodidlech a dalších objektech, například i domě
 • škody s povahou ušlého zisku, například pokud někoho vážně zraníte a ten nemůže pracovat
 • náklady spojené s právním zastoupením, které však ale musí být uplatnitelné z povinného ručení
 • ekologické znečištění vlivem havárie či poruchy

Přemýšlíte do budoucna o výhodné půjčce například na auto? Podívejte se na naše detailní srovnání nejvýhodnějších nabídek půjček – bankovních i nebankovních.

Nevýhody povinné ručení

Jednoznačně největší nevýhodou je, že často platíte velmi dlouho měsíční pojištění povinného ručení, ale nevyužíváte ho – tedy nestane se nic, kde byste ho uplatnili.

Přestože se to může zdát jako nevýhody, je to vlastně povaha jakékoli jiné pojistky, ale o to raději budete, že povinné ručení máte, pokud se něco opravdu stane. Další nevýhodou je, že nabídka povinného ručení je poměrně pestrá a velmi těžko se v ní orientuje běžným spotřebitelům.

 • povinné ručení nemusíte nikdy uplatnit, přesto na něm zaplatíte vysokou částku
 • bez povinného ručení nesmíte vyjet na pozemní komunikace
 • nepřehledná nabídka na trhu a skryté poplatky
 • často vysoká cena povinného ručení

Zkušenosti

Hodnocení 5 hvězdiček

„Díky online srovnání povinného ručení jsem ušetřila minulý rok asi 8 000 Kč, které jen tak na chodníku nenajdu. Jsem spokojená a děkuju!“ – Petra, 26 let, Tachov

Hodnocení 5 hvězdiček

„Nejprve jsem tomu moc nevěřil, myslel jsem, že to nějaký podvod. Ale už mám 2 měsíce nové povinné ručení a jsem spokojený. Rozdíl je sice jen asi 300 Kč na měsíc, ale zase mám výhodnější asistence.“ – Karel, 52 let, Hradec Králové

Hodnocení 5 hvězdiček

„Pecka! Ročně takhle podle propočtů ušetřím 9 456 Kč, to není málo. Za pár let v podstatě na část nového auta, nebo každý rok na opravy a tak.“ – Oliver, 24 let, Most

Hodnocení 5 hvězdiček

„Nějakých 15 let jsem platil šílené peníze za povinné ručení. Po posledním zvýšení jsem hledal možnosti, jak své pojistné snížit. Díky online srovnávači se mi to podařilo cca o 60% sklepat dolů. A prý, že to nejde!” Ivo, 37 let, Pustkovec

Hodnocení 5 hvězdiček

„Po poslední zdražení povinného ručení u jedné známé pojišťovny jsem se rozhodl s tím něco udělat! Touto online kalkulačkou jsem během 4 minut snížil pojistku o 1375 Kč. Snadné, rychlé a efektivní.” Tomáš, 42 let, Polanka

Povinné ručení: Nejčastější dotazy a odpovědi

Povinné ručení: Časté dotazy a odpovědi

Abyste nemuseli složitě pátrat po informacích, ty hlavní otázky jsme rovnou odpověděli v našem srovnávači. Ušetříte tak čas, který můžete věnovat detailnímu prostudování nejvýhodnějších nabídek povinného ručení.

Pokud nenajdete svůj dotaz, většinou vám dokáže odpovědět jakákoli pojišťovna, která nabízí povinné ručení. Ale pozor, abyste se nenechali zlákat na nevýhodnou nabídku, která se ale na první pohled může tvářit výhodně.

Mnoho věcí, například bydliště, protože v některých oblastech je statisticky vyšší riziko dopravní nehody, které pojišťovny samozřejmě zohledňují. Dále do ceny povinného ručení samozřejmě vstupuje váš vůz, a to jeho kategorie, objem a výkon – čím více, tím vyšší bude měsíční pojistné.

Samozřejmě se zohledňuje i vašeho historie, tedy doba bez nehody. Pokud jezdíte bez nehod, budete zvýhodnění oproti jiným řidičům. Rozhodující je ale například také váš věk.

Podobně je to například pokud žádáte o půjčku, kde o výsledném úroku a vůbec schválení rozhoduje mnoho dalších faktorů, kterým se říká bonita žadatele.

To záleží především na vás. Je jasné, že pro většinu řidičů má rozhodující váhu cena, ale to není správný pohled. Objektivně nejvýhodnější povinné ručení je takové, které nabízí nejlepší poměr mezi cenou a výši limitů pro vyplacení v případě nehody.

Zohledňujte také asistenční služby, ty se vzájemně mezi pojišťovnami výrazně liší, přitom většina z nich je opravdu praktických a v případě havárie či poruchy vám mohou výrazně pomoci.

Uvedeme jeden z opravdových příkladů z našich dat. Klient u nás vyhledával povinné ručení pro vozidlo s objemem do 1400 cm3, kdy standardně platil pojištění 4 125 Kč.

Díky našemu srovnání povinného ručení se podařilo klientovi získat povinné ručení za cenu 3 643 Kč, rozdíl tak je 482 Kč, tedy skoro 500 Kč, což je ročně slušných 5 784 Kč.

Především proto, že jedině v online srovnávačích najdete ty nejvýhodnější nabídky přesně na míru pro vás, ze kterých si velmi rychle a pohodlně můžete vybrat tu nejlepší.

Jedná se o potvrzení, kterým se prokazuje platné povinné ručení u vašeho vozidla. Dostanete ji bez zbytečných průtahů ihned po sjednání povinného ručení, reálně většinou do 1–2 dnů. Povinností je mít ji stále u sebe v autě.

Jak ukončit povinné ručení? Tuto otázku si určitě položíte, jakmile využijete náš srovnávač a uvidíte, že lze platit za povinné ručení i levněji a mnohdy s lepšími podmínky.

Pokud chcete povinné ručení vypovědět, musíte zaslat žádost o ukončení nejpozději 6 týdnů před koncem smlouvy. Pokud tedy máte smlouvu povinného ručení například do konce září, tzn. 30.09., musíte výpověď doručit nejpozději do 18.8.

Další možnosti, kdy vypovědět povinné ručení:

 • Do 2 měsíců od uzavření smlouvy
 • Do 3 měsíců od oznámení pojistné události
 • Výpověď při navýšení pojistného do 30 dní
 • Prodej vozidla – Ihned v případě kupní smlouvy
 • Dočasné vyřazení vozidla z evidence

Povinné ručení je sice povinné, ale není povinné platit za něj zbytečně hodně

Jak už jsme zmínili, nabídka povinného ručení je skutečně široká, vybírat můžete z desítek nabídek, které se výrazně liší. Nejen svou cenou, ale také výší limitů, asistenčními službami a podobně. Pojišťovny často hřeší na neznalost klientů a nepřehlednost nabídek. Ale s námi máte ty nejlevnější povinné ručení seřazené tak, jak potřebujete. Jednoduše se podíváte, které vám nejvíce vyhovuje, vše jednoduše během pár minut. Dejte šanci povinnému ručení online, vyplatí se.