Jak na exekuce? Zastavení exekuce nemusí být složité

Exekuce jsou dnes na denním pořádku. Přestože by se rád exekuci každý vyhnul, statistika ukazuje, že exekuci dnes čelí každý 4. občan. Přinášíme vám pohled do zákulisí exekucí, abyste věděli, jak se bránit, a na co mají exekutoři právo.

Například minulý rok bylo v osobním bankrotu na 114 tisíc lidí. Možná vás nepřekvapí, že nejvíce exekucí se odehraje v problematickém Ústeckém kraji, naopak nejméně jich je v Praze, což je možná překvapující.

Nezvládáte své půjčky splácet? Vyzkoušejte výhodnou konsolidaci půjček, abyste mohli měsíčně splácet méně. Je to jednoduché.

Exekuce mají naštěstí jasně vymezená pravidla. Majetek vám může exekutor zabavit jen v jasně daných případech, pokud exekuce splňuje jasně daná pravidla. Navíc k zabavení dochází pouze v případě, pokud k pokrytí dlužné částky nestačí například odstavení účtu či srážka ze mzdy.

Rozhodně dnes už neplatí, že kvůli několika málo tisícům přijdete o nemovitost v hodně několika milionů. Taková doba je dávno pryč – ale přesto je velmi důležité mít se na pozoru ohledně exekucí.

Co si představit pod pojmem „exekuce“?

Ve své podstatě se jedná o nucený výkon takzvaného exekučního titulu. Nejčastěji se jde o vykonatelné rozhodnutí soudu, který právě v našich podmínkách rozhoduje o platnosti a proveditelnosti exekuce.

Exekuce, jak ji dnes známe, je předmětem vymožení určité finanční částky, kterou daná osoba dluží – dlužník. Vymožená částka je připsána po stržení provizí pro exekutora věřiteli. Aby exekuce tedy proběhla, musí podat věřitel nejdříve návrh.

Do exekuce se často dostávají lidé, kteří si půjčí od nesprávné společnosti. Právě proto je důležité prostudovat si nejdříve recenze a srovnání půjček.

Exekuce jsou sice dnes daleko transparentnější než dřív, ale stále není úplně jednoduché se v jejich případě bránit, či je úplně zastavit. Přesto můžeme říct, že je dnes dlužník v mnohem lepší pozici, než tomu bylo dřív.

Okolo exekucí je spousta fám, a to zejména kvůli stále velmi zkreslené představě lidí, jak k exekucím dochází, a jak exekutor vlastně pracuje. Na tyto a další otázky pak najdete odpověď níže v našem článku, kde jsme se rozhodli tyto fámy vyvrátit.

Jak dochází k exekuci?

Především je nutné si uvědomit, že k exekuci nedochází z ničeho nic. Nehledě na to, že jí předchází různé upomínky, pokud vzniká na základě dlužné částky. Exekutorů, kteří mohou vykonávat exekuci dlužníka, je u nás asi 120 a mají celorepublikovou působnost, takže může exekuci v Praze provádět například exekutorský úřad v Přerově či jakýkoli jiný. Exekuční řízení se pak zahajuje na žádost věřitele, u kterého následně musí soud rozhodnout, že exekuce je opodstatněná.

Zajímá vás, jak si půjčit peníze co nejbezpečněji a nenaletět podvodníkům? Podívejte se na nejčastější otázky, na které byste měli znát odpověď, než si někde půjčíte.

K soudu putuje následně putuje vypracovaný návrh exekuce a exekuční titul. Soud má následně 15 dnů na rozhodnutí o schválení či zamítnutí exekuce – pokud je návrh bez chyby. Následně exekutor doručí rozhodnutí o exekuci a příkaz k exekuci majetku dlužníkovi a seznámí ho o následném postupu.

Jak bude exekuce probíhat je čistě v režii exekutora, který volí její postup čistě podle svého uvážení. Nejčastěji je exekuce provedena inkasováním částky z účtu dlužníka, pokud je dostatečná, případně pravidelným strháváním částky ze mzdy.

Co dělat v případě exekuce, aneb zastavení exekuce

Pokud už vám bylo doručeno rozhodnutí o exekuci, nebo se neodvratně blíží, podívejme se, jak se bránit exekuci. Rádi bychom na úvod uvedli jednu radu, pokud vám přijde opodstatněná upomínka, určitě ji zaplaťte, vyhnete se tak celému exekučnímu řízení.

Nezaplacení vede jen k navýšení částky kvůli nákladům na exekuci, a to až o několik tisíc či desítek tisíc korun. Ignorování opodstatněné výzvy k exekuci je nejhorší možno volbou.

Říkáte si, že něco jako výhodná půjčka nemůže existovat? Omyl, prodívejte se na 7 tipů, jak získat výhodnou půjčku ještě dnes.

Jestliže už dojde k exekuci, zažádejte si o její odložení. Případ odložení exekuce je pro případ, kdy se dlužník dostal do exekuce jinak než svým zaviněním. Může to být v případě, že přijde o práci, onemocní a není schopen vydělávat peníze a podobně.

Dalším faktorem je, že by vlivem exekuce mohlo dojít k ohrožení živení rodiny a podobně. Návrh se podává přímo exekutorovi, důležité je, aby obsahoval všechny listiny, které dokládají pravdivost tvrzení. Provedení exekuce se takto odkládá na určitou dobu – samozřejmě, pokud je žádost o odložení exekuce schválena. Dochází tak k zastavení exekuce.

Zastavení probíhající exekuce

Probíhající, ať už oprávněná či především neoprávněná exekuce jde zastavit. Oprávněná exekuce poměrně těžce, ale neoprávněná exekuce je jiný případ. Pokud máte pocit, že je exekuce podána omylem, zlým úmyslem a podobně, musíte se aktivně bránit.

Nejlepší volbou je podat žádost na zastavení exekuce z důvodu její neopodstatněnosti. Jak takový návrh vytvořit a podat, vám ukážeme v dalším díle našeho článku.

Půjčku vybírejte vždy s rozvahou. Mnoho především nebankovních půjček láká hlavně na reklamní slogany. Nenechte se napálit a přečtěte si, jaké marketingové triky používají.

Můžete se těšit na další rady, jak na exekuci

V tomto článku jsme vám přinesli základní rady, jak se ubránit, a hlavně jak se zachovat v případě hrozící exekuce. Snažili jsme se vyvrátit hlavní mýty, které běžně okolo exekucí kolují, především, že neopodstatněné exekuci se nelze bránit.

Dalším častým mýtem je, že si exekutoři mohou dělat, co chtějí. Druhá část našeho článku, jak na exekuce bude obsahovat užitečné tipy, jak zastavit exekuci, případně jak zmírnit její dopady.