7 tipů, jak vybrat výhodnou půjčku

Patříte mezi část populace, která ráda využívá půjčky? Podle posledních studií u nás využilo alespoň jednou půjčku až 70 % lidí, opakovaně je pak využívá přibližně okolo 40 % a pravidelně přibližně 23 % z dotázaných. To vypovídá, že půjčky jsou všeobecně velmi oblíbené, proto vám dnes přinášíme exkluzivní článek, který vám pomůže půjčit si bezpečně a co nejvýhodněji. Podívejte se společně s námi na 7 jedinečných tipů, jak správně vybrat půjčku.

Současná doba je ideální pro získání půjčky, získáte ji totiž většinou bez zbytečného a zdlouhavého ověřování v registrech, protože banky a hlavně nebankovní poskytovatelé půjček se snaží vyjít klientům vstříc.

A jaká je průměrná výše financí, které si lidé nejčastěji půjčují? Většinou se nechtějí zadlužit na několik let dopředu – výjimku tvoří samozřejmě například hypoteční úvěry, ale to je zcela jiná kategorie. Nejčastější půjčky jsou tak přibližně do 10 000 Kč, není ojedinělá ani půjčka 3 000 Kč nebo 5 000 Kč, kterou lidé využívají jako takzvanou půjčku do výplaty, kterou následně po výplatě naráz splatí – ovšem pozor, krátkodobé půjčky nejsou vždy výhodné.

Jak si správně vybrat půjčku?

Naše první rada je, abyste nic neuspěchali. Možná je to nejdůležitější rada, protože pokud si neprostudujete dobře všechny podmínky, může se vám to vymstít. Potom vám nepomůže ani pár výhod, které vaše půjčka bude mít. Proto základní pravidlo zní – nikdy nepodepisujte nic, co si důkladně nepřečtete.

Půjčte si na cokoliv od ZONKY

1. Půjčte si jen u prověřených společností

Než si peníze půjčíte, zaměřte se nejdříve na samotného poskytovatele půjčky. Prověřte si, kdo vám půjčku nabízí, například na internetu najdete nespočet možných zkušeností, hodnocení a referencí. Nezkoušejte neprověřené poskytovatele půjček, nechte to raději ostatním a vy si půjčte jen od společností s tradicí, kteří na trhu působí dlouho a mají spokojené klienty – protože pak můžete být spokojeni i vy.

Například existuje na internetu několik takzvaných „černých listin“, které sumarizují podvodné půjčky. Podívejte se na ně a budete rychle vědět, komu se vyhnout.

2. O svou půjčku se zajímejte, vyplatí se to

Není to jen o tom prostudovat si poskytovatele půjčky, ale nastudujte si důkladně také podmínky konkrétní půjčky. Často tak odhalíte nesrovnalosti, které vás posouvají spíše do nevýhodné pozice. Nezbývá tak, než si podmínky důkladně prostudovat a pokud si nevíte rady, nebojte se je konzultovat s někým zkušenějším, například i s právníkem. Pokud nechcete za právníka utrácet – přestože u vysokých částek doporučujeme nechat smlouvu vždy pečlivě zanalyzovat.

3. Pokud nebudete moci splácet, řešte to ihned

Během splácení se samozřejmě může stát, že nebudete mít finance na to, abyste svou půjčku spláceli. V takovém případě neztrácejte zbytečně čas, pokud víte, že peníze neseženete, zkuste se domluvit s věřitelem a oddálit si splátky nebo přejít na individuální splátkový kalendář.

Mnoho půjček dokonce využívá oddálení splátek a jejich případné snížení, jako reklamní tah. Bezesporu je to výborný benefit a nenechte se o něj připravit, nikdy nevíte, kdy se vám tato možnost může hodit – avšak pozor, aby vše bylo řádně definováno ve smlouvě.

4. Vytipujte si ty nejvýhodnější nabídky a srovnejte je

Vytipujte si přibližně 5 nejvýhodnějších nabídek a ty pak pečlivě srovnejte. Zajímejte se o to, kolik přeplatíte, jaké jsou poplatky – zda není první půjčka zdarma, tedy bez poplatků – pak můžete výrazně ušetřit, pokud byste takové nabídky využili. Zároveň si srovnejte další benefity, jako třeba oddálení splátek, individuální přístup, rychlost a flexibilita, ale rozhodovat může také spolehlivost a podobně. Budete tak mít jistotu, že jste udělali maximum pro získání nejvýhodnější půjčky.

Srovnávat můžete pohodlně online, využijte naše podrobné informace o půjčkách a hned uvidíte, na čem jste a jaké jsou vaše možnosti.

5. Nebojte se využít nebankovních společností

Zatímco dříve byla půjčka od nebankovních společností spíše rizikem, dnes tomu tak rozhodně není. Naopak, nebankovní poskytovatelé půjček často nabízí ještě lepší podmínky než klasické banky.

Především je to flexibilita úvěru, půjčí vám opravdu malé částky, například už od 1 000 Kč, ale zároveň u nich netrvá schvalování půjčky věčnost, běžně můžete mít peníze ještě tentýž den na účtu, což může přijít vhod v případě nenadálých událostí, kdy peníze potřebujete opravdu rychle.

6. Ne každá půjčka je univerzální, najděte si specializovanou půjčku

Neberte si jen tak ledajakou půjčku, slyšeli jste o takzvané účelové půjčce? Účelový úvěr se váže na konkrétní věc – na bydlení, na studium, na auto, rekonstrukce domů.

Účelová půjčka je většinou o něco výhodnější než půjčky univerzální, například mají sníženou úrokovou sazbu nebo nižší splátky – typicky u půjček na studium. Velmi často banky v takových případech vyplácejí peníze bezhotovostně přímo na účet prodejce, takže se k penězům ani reálně nedostanete.

7. Pojistěte si svou schopnost splácet

Jako pojistku můžete využít pojištění, které vám zaručí, že jestliže z nějakého důvodu nebudete moci splácet, pojišťovna prostřednictvím svého pojistného plnění bude splácet za vás. Pojistit se můžete například pro případ smrti, invalidity 3. stupně, pro případ pracovní neschopnosti či dokonce ztráty zaměstnání.

Pojistné pak závisí na výši úvěru, pojistném riziku a samozřejmě na tom, co za krytí si zvolíte. Na jednu věc si však musíte dávat pozor – pojišťovny v tomto mají mnoho výjimek, a jestliže se bude jednat z nich týkat i vašeho případu, nemusí být pojistné plnění absolutně žádné.