Podpora v nezaměstnanosti 2016 se nadále zvyšuje

Podpora v nezaměstnanosti 2016

Nezaměstnanost stále roste a s ní přibývá i žádosti o podporu v nezaměstnanosti na úřadech práce. Na podporu v nezaměstnanosti mají nárok pouze lidé bez práce, kteří práci hledají skrze úřad práce.

Přijít o zaměstnání není nic příjemného, ale bohužel se to stává, my jsme pro vás připravili, podmínky, vysvětlení a příklady výše podpory nezaměstnanosti v roce 2016. Hned na úvod můžeme prozradit, výše podpory stále roste a letos si Češi zase o něco málo přilepší.

Není to převratná částka, ale v době, kdy přijdete o práci, se hodí každá koruna. Samozřejmě je potřeba pro schválení splnit určité podmínky.

Podpora v nezaměstnanosti 2016 a její podmínky ke schválení

 1. Žádat o podporu v nezaměstnanosti může pouze uchazeč, který je zařazen do evidence žadatelů o zaměstnání na úřadě práce.
 2. Mít řádně uhrazeno sociální pojištění za dobu uplynulých dvou let před podáním žádosti do evidence uchazečů na ÚP.
 • Toto pojištění si podnikatelé hradí sami a za zaměstnance je hrazeno zaměstnavatelem. Tuto podmínku, ale můžete také splnit i takzvanou náhradní dobou. Níže můžete vidět, co se jako náhradní doba počítá.

TIP: „Potřebujete peněžní pomoc, co nejdříve? Pak doporučujeme využít rychlou půjčku od společnosti Zaplo nebo Japonská půjčka

Náhradní doba zaměstnání

 • Péče o dítě do věku 4 let
 • Pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně
 • Osobní péče o fyzickou osobu mladší deset let, která se podle zákona o sociálních službách považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni I.
 • Výkon dobrovolnické služby a to dlouhodobě na základě dobrovolnické smlouvy s organizací, které byla udělena akreditace Ministerstvem vnitra.
 • Výkon veřejné služby na základě podepsané smlouvy o výkonu veřejné služby. Rozsah vykonané služby by měl v průměru obsahovat alespoň 20 hodin v kalendářním týdnu.
 • Péče o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II, ve stupni III nebo ve stupni IV. V případě, že ale s touto osobu uchazeč o zaměstnání sdílí trvale domácnost, pak se tyto podmínky nevyžadují.

Pro délku podpůrčí doby je také rozhodující váš věk

 • Do 50 let můžete podporu v nezaměstnanosti čerpat až 5 měsíců
 • Od 50 let do 55 let můžete podporu v nezaměstnanosti čerpat až 8 měsíců
 • Od 55 let můžete podporu v nezaměstnanosti čerpat až 11 měsíců

Podpora v nezaměstnanosti se v roce 2016 se vypočítává z výše vašeho výdělku a to tak, že v prvních dvou měsících získáváte 65% z průměrné výše čistého výdělku z posledního zaměstnání. Poté další dva měsíce máte nárok na 50% z průměrné výše čistého výdělku a po uplynutí až do konce trvání podpůrčí doby máte nárok na 45% z čistého výdělku.

Pozor, ale v případě, že jste pracovní poměr ukončili dohodou nebo sami bez vážného důvodu, budete mít nárok pouze na podporu v nezaměstnanosti a to ve výši 45% z průměrné čisté výše výdělku z posledního zaměstnání po celou dobu čerpání podpůrčí doby.

Vysoké výdělky vám pracák nezaplatí

Je třeba také zmínit, že podpora v nezaměstnanosti 2016 má také své nevýhody a ty se dotknou právě těch, kteří v zaměstnání pobírali vysoké výdělky. Podpora v nezaměstnanosti je omezena na 0,58 násobek průměrné čisté mzdy.

Nejvyšší podporu v nezaměstnanosti tedy v roce 2016 můžete získat 15 024 Kč. V loňském roce nejvyšší možná výše byla 14 604 Kč, takže není to moc, ale je to o něco málo lepší než v loňském roce. V případě, že pobíráte odstupné například 3 měsíce, vzniká vám nárok na podporu v nezaměstnanosti až od čtvrtého měsíce.

Podpora v nezaměstnanosti 2016 se nadále zvyšuje
4.7 (94.29%) 7 Hlasuj
2017-04-08T11:57:59+00:00

Přidat komentář nebo zkušenost

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.